Weselne przemówienie – jak się do niego przygotować?
Przemówienia na weselu to tradycja znana głównie z amerykańskich filmów. W ostatnich latach coraz częściej można ją spotkać również na polskich weselach. Przygotowałyśmy garść porad, jak przygotować się do takiego przemówienia.  Miałyśmy przyjemność być świadkami kilkunastu przemówień weselnych, i musimy szczerze przyznać, że są to najbardziej wzruszające chwile (zaraz po zaślubinach!). Przeważnie mowy wygłaszają rodzice młodych, świadkowie i przyjaciele. Czasem sami państwo młodzi chcą dodać coś od siebie i również zabierają głos. Jeśli planujesz przekazać coś ważnego i nie wiesz, jak się do tego zabrać aby dobrze wypaść, mamy dla Ciebie kilka rad.

Kartka i lustro to Twoi pomocnicy

Stary, dobry sposób, z którego korzystają aktorzy i prezenterzy to napisanie konspektu lub całości przemówienia i ćwiczenie go przed lustrem. Spisz wszystko, co chcesz powiedzieć, potem skróć to o połowę i jeszcze raz o połowę. To sprawdzony sposób na zawarcie w tekście tylko najważniejszych informacji. 

Nie bój się pomyłek – są urocze!

Pomyłki nie zdarzają się tym, którzy nic nie robią. Jeśli wkładasz w coś serce i starasz się dobrze wypaść, pomyłki to normalna sprawa. Podczas weselnych przemówień często plącze się język i pamięć płata figle. Nikt nie będzie miał Ci tego za złe!

Szczerość i naturalność na pierwszym miejscu

Nie ważne, czy pomylisz daty, zapomnisz co chcesz powiedzieć lub zaczerwienisz się. Jeśli Twoje intencje są szczere i prawdziwe, wszystko pójdzie dobrze. Na weselu będą słuchać Cię najbliższe osoby – rodzice, rodzeństwo, przyjaciele. To osoby, które wybaczą Ci każdą pomyłkę. No, chyba że pomylisz imię pana młodego z ex-narzeczonym panny młodej 😉  Weselne przemówienie – jak się do niego przygotować?

Krótko, zwięźle i bez zbędnych szczegółów

Chcesz wspomnieć o wspólnym wyjeździe na którym poznaliście się z młodymi? A może powspominać dawne studenckie czasy? Nie wprowadzaj gości w zbędne szczegóły typu ilość przystanków na trasie lub wygląd waszej stancji na studiach. Jeśli wspomnisz o najciekawszych szczegółach, a resztę opowiesz ogólnikami, goście na pewno lepiej i na dłużej zapamiętają Twoje przemówienie. Pamiętaj również o tym, aby nie mówić o rzeczach, które mogłyby skompromitować młodych. Jeśli masz wątpliwości, lepiej skonsultuj temat przemówienia z nimi wcześniej. Ta rada dotyczy wszystkich osób, o których zamierzasz wspomnieć. Nie wszystko, co dla Ciebie wydaje się śmieszne lub interesujące, będzie takie samo dla osoby, której to dotyczy.    Mamy  nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie pomocne. Teraz, kiedy wiesz już jak i co mówić, możesz śmiało przystąpić do spisu Twojej przemowy. Jesteśmy przekonane, że Twoje przemówienie będzie lekkie, wzruszające i ciekawe. A nawet, jeśli takie nie będzie i poniosą Cię nerwy, nie przejmuj się zbyt długo i baw się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *