Tradycje weselne
Tradycji ślubnych i towarzyszących temu wydarzeniu jest cała masa, ale czy znasz wszystkie? Większość z nas, na ślubach spotkała się z przywitaniem chlebem i solą, czy oczepinami. Ale tradycji weselnych jest o wiele więcej, i dzisiaj postaramy się Wam zaprezentować te najciekawsze. Kto wie, może zainspiruje Was ten wpis, i zorganizujecie swój ślub w bardziej tradycyjnym stylu!

Tradycje, obrzędy, rytuały – ale po co to wszystko? 

Zastanawialiście się kiedyś, po co w ogóle są nam potrzebne tradycje weselne? Czy nie można zorganizować ślubu bez tych wszystkich dodatków? Można. Tylko po co, skoro tak jest ciekawiej!  Ale na poważnie – tradycje i obrzędy ślubne mają ogromną historię, którą warto kultywować. Dawniej śluby były jedną z niewielu okazji do świętowania i odejścia od codziennych obowiązków. Dlatego ich źródła znajdziemy głównie na wsi – tam, gdzie praca miała zupełnie inny wymiar, niż w miastach. Dlatego też, wiele weselnych obrzędów ma niezwykle kolorowy i głośny (weselny!) charakter.  Drugą istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcja zbliżania i spajania ze sobą wiejskiej społeczności. Na co dzień ludzie zamknięci byli w obrębie własnych gospodarstw i domów, dlatego okazje do spotkań były hucznie świętowane!  Szczególnie warto zachować weselne tradycje, gdy wśród gości weselnych znajdują się osoby z innych regionów kraju, jak również innej narodowości. Z doświadczenia wiemy, że goście zza granicy bardzo lubią obserwować nasze piękne weselne tradycje – jako konsultantki ślubne często przygotowujemy im krótki przewodnik, aby wiedzieli co właśnie widzieli 😉 W domu, na ulicy, na sali weselnej – tradycje są wszędzie! Tradycje weselne można podzielić na te, dziejące się w domu, na ulicy oraz już na sali weselnej. Zapraszamy w kolorową podróż po obrzędach, o których Wam się nawet nie śniło! 

Tradycje wokół domu Pana lub Panny młodej

Pierwszą tradycją o której chcemy Wam opowiedzieć będzie Polterabend. Jest to zwyczaj, pochodzący z kultury niemieckiej, który w różnych regionach Śląska przyjmuje nieco inną formę. W dzień tuż przed weselem, przed domem rodzinnym przyszłej panny młodej, gromadzi się rodzina i przyjaciele. W jakim celu? Aby narobić bałaganu i potłuc lokalną porcelanę i szkło! Młodzi mają również swoją rolę w tym obrzędzie – panna młoda sprząta, a Pan młody… polewa zgromadzonym wódkę i zaprasza do wspólnej biesiady! Ten zwyczaj miał symbolizować pożegnanie przeszłości i wejście na nową ścieżkę życia. Dodatkowo, hałas miał odpędzić złe duchy i zagwarantować przyszłym małżonkom szczęście i spokój.  Kolejną tradycją, która ma miejsce w domu jest obrzęd o nazwie wykupiny. Pan młody wraz z rodziną i gośćmi przyjeżdża do domu rodzinnego swojej ukochanej, aby ją “wykupić”. Drzwi otwiera jej druhna lub rodzina, której zadaniem jest targowanie się o pannę młodą. Kartą przetargową mogą być pieniądze, kwiaty, słodycze lub… różne obietnice, zwane wywodzinami, które mają za zadanie zagwarantować przyszłej pannie młodej radość i szczęście w małżeństwie 🙂 Co ciekawe, czas trwania wykupin różni się, w zależności od asertywności rodziny panny młodej i… uporu pana młodego 😉  Jesteśmy przekonane, że wielu z Was spotkało się z tradycją polegającą na błogosławieństwu przyszłego małżeństwa, przez rodziców panny młodej. To jedna z najdłuższych, polskich tradycji weselnych. Symbolizuje wstąpienie panny młodej na nową drogę życia i opuszczenie domu rodzinnego – stąd druga, mniej znana nazwa tej tradycji: przenosiny. Co ciekawe, przenosiny oznaczały pożegnanie nie tylko z rodziną, ale także z meblami i sprzętami, znajdującymi się w domu rodzinnym. Czasy się zmieniły, ale wiele par młodych nadal praktykuje ten zwyczaj, co zawsze chwyta nas za serce!

Kwiaty, gałązki, wianki…

Jedno w pierwszych skojarzeń ze ślubem i weselem to oczywiście kwiaty. Najczęściej białe, różowe i czerwone – symbolizują niewinność, miłość i radość. Z kwiatami związanych jest również wiele tradycji weselnych, np Wypleciny – pierwotna nazwa wieczoru panieńskiego. Wypleciny to zwyczaj znany w południowo-wschodniej Polsce. Wieczorem, dzień przed ślubem, druhny gromadziły się w domu  panny młodej i zaplatały jej piękne warkocze. Włosy panny młodej przystrajane były kwiatami, gałązkami i wstążkami. Na sam koniec, piękną fryzurę ukrywały pod chustą. Orszak weselny, w akompaniamencie muzyki i przy obfitym poczęstunku, rozplatał warkocze pannie młodej. Obrzęd ten, symbolizował pożegnanie ze stanem panieńskim i wejście na nową, małżeńską drogę.  Jeśli pochodzicie z Opolszczyzny, pewnie znana jest Wam tradycja wróżby z gałązek. To piękna tradycja wpisująca się w modę na śluby w naturalnym, bliskim przyrodzie klimacie. Polega na zerwaniu przez pana młodego gałązki wiśni i wstawieniu jej do domowego wazonu.  Na tym nie koniec! Pan młody musi ją pielęgnować aż do nowego roku. Jeśli w tym czasie roślina zakwitnie, młodzi mogą być spokojni o swoje szczęście w małżeństwie  Jeśli nie dość Wam kwiatów na weselu, mamy dla Was jeszcze jedną propozycję. Dobrze wszystkim znana tradycja weselna – obsypywanie pary młodej ryżem, kwiatami lub pieniędzmi. Dziś najczęściej spotyka się wersję rodem z piosenki miliony  monet, a może warto pójść w bardziej romantyczną wersję, i obsypać młodych kwiatami? Zdradzimy Wam pewną ogromną zaletę tego pomysłu – zdjęcia pary młodej łapiącej płatki kwiatów z uśmiechami na twarzach to najpiękniejsze pamiątki ze ślubu! Tylko pamiętajcie o wybraniu dobrego fotografa – chętnie Wam w tym pomożemy!

Niech wszyscy świętują razem z Wami! 

Na koniec zostawiłyśmy dla Was najbardziej huczne z weselnych tradycji. Znacie zwiady? To tradycja znana głównie na Podkarpaciu. Zwiady organizuje się po to, aby wszyscy inni kandydaci na męża wypadli blado, przy przyszłym panie młodym. Przed weselem, rodzina pana młodego wysyła do domu panny młodej… agenta specjalnego – przeważnie jest to oczywiście świadek 🙂 Jego głównym zadaniem, jest przedstawienie pana młodego w jak najlepszym świetle. Nie może wrócić do swojego przyjaciela, bez symbolicznego przekonania rodziców panny młodej do zaakceptowania nowego zięcia. Przyznacie, że to urocza tradycja, kiedy pan młody i świadek to starzy przyjaciele? Na pewno nie raz widzieliście bramę weselną. Ale czy zastanawialiście się, co oznacza ta tradycja? Niegdyś bramy były organizowane z wielką pompą. Był to spektakl rodem z ulicznego teatru obwoźnego – odgrywano małe scenki, aby jak najdłużej zatrzymać parę młodą w bramie. Sprawdzano w ten sposób determinację pary młodej, a przy okazji nazbierać jak najwięcej fantów w postaci pieniędzy i alkoholu 😉 Dziś zauważamy powrót tej pięknej tradycji. Bramy są coraz bardziej kolorowe, a pomysły na ich organizację wyzwalają w okolicznych mieszkańcach skrywane pokłady kreatywności – i o to nam się bardzo podoba! Ostatnią z tradycji, którą chcemy Wam przedstawić jest dobrze wszystkim znane powitanie chlebem i solą. To jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas wesela, ponieważ często uczestniczą w nim rodzice pary młodej. Czy wiecie skąd wziął się akurat taki zestaw – chleb i sól? Chleb – idąc za najstarszymi zapiskami na ten temat, symbolizuje bogactwo. W domu, w którym unosi się zapach świeżo upieczonego chleba, domownicy nie znają głodu i biedy. Sól – wg pogańskich wierzeń odpędza złe duchy, oraz zwalcza rzucane uroki. W późniejszych latach, do tej tradycji dołączyło rzucanie za siebie kieliszków z wódką. Rzucanie kieliszków przez prawe ramię symbolizuje szczęście i pomyślność w małżeństwie, ale uwaga – jeśli jeden z kieliszków nie potłucze się na ziemi, pan młody powinien rozgnieść go butem na szczęście! Uważamy, że to piękna tradycja, która świetnie sprawdza się jako otwarcie zabawy i powitanie nie tylko pary młodej ale i wszystkich gości.   

Nie zapominajmy o tradycjach weselnych – bez nich będzie nudno!

Organizowaliśmy już chyba każdy rodzaj ślubu. Były śluby wiejskie, i miejskie, kolorowe i czarno białe. Były śluby nowoczesne i tradycyjne, świeckie i kościelne. I wiecie co? Bez względu na to, w jakim stylu jest organizowany ślub, powroty do tradycji zawsze są tymi momentami, na którym rodzice się wzruszają, babcie ściskają panny młode, druhny wzdychają. I to właśnie dla tych momentów warto wprowadzać elementy tradycyjne na ślubach i weselach.  Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że tradycje weselne przybierają nieco inną postać w różnych regionach – dlatego wybrałyśmy jedynie kilka z nich. Chcesz się z nami podzielić tradycją ze swojego regionu? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *