Jesienny ślub – o czym warto pamiętać
Czy organizacja jesiennego ślubu różni się od zaplanowania przyjęcia w innych porach roku? Oczywiście, że tak. Dlatego chciałam pokazać Wam subtelne różnice, które wynikają z wybrania różnych pór roku. Jesień zyskuje na popularności wśród par młodych. I nie ma się co dziwić. Wyobrażenie o ślubie ze złotą polską jesienią w tle może spodobać się parom szukającym alternatywy dla wesel w szczycie sezonu. Ale zanim wyznaczycie datę ślubu, zobaczcie jakie są plusy i minusy organizacji przyjęcia od końca września do końca grudnia.Zalety wesela jesiennego
- Większa dostępność usługodawców, chociaż nie jest to regułą. Obecnie kalendarze usługodawców branży ślubnej wypełnione są zajętymi terminami przez cały rok, ale zdecydowanie więcej szans na znalezienie wolnej soboty mamy w listopadzie niż w sierpniu.
- Najczęściej goście są już po urlopach, dlatego jest większa szansa na mały odsetek odmawiania przybycia na wesele z powodu wyjazdów.
- Szybciej robi się ciemno, dlatego na sali robi się klimatycznie.
- Jeżeli traficie z pogodą, możecie mieć piękne klimatyczne zdjęcia ze złotą jesienią w tle.
- Sezonowe menu jesienne jest bogate i aromatyczne.
- Wieczory są chłodne, dlatego goście chętniej spędzają czas wewnątrz lokalu, co dla niektórych jest wielką zaletą.
Wady wesela jesienią
- Nieprzewidywalna pogoda – chociaż ten argument można wpisać w każdą porę roku w Polsce. Możecie trafić na piękną słoneczną jesień lub pluchę, deszcz, a nawet pierwszy śnieg. Taka loteria.
- Trzeba zakupić okrycia wierzchnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Nie zorganizujecie przyjęcia np. w stodole z uwagi na brak możliwości ogrzania tego pomieszczenia.
- Trzeba koniecznie zaopatrzyć się w parasole, chociażby po to, by odstraszyć deszcz.
Jesienne wesele – jak je zorganizować
Czy wiecie, że organizacja jesiennego wesela wymaga specjalnego przemyślenia planu dnia? Często już na etapie wyboru daty ślubu i lokalu warto mieć przygotowany wstępny zarys tego, jak ma wyglądać harmonogram dnia ślubu. Popatrzcie, na co według mnie warto zwrócić uwagę przy organizacji jesiennego ślubu:- Wybór lokalu na wesele – dobrze, by patrzeć na infrastrukturę dopasowaną do pory roku. Jesienne wesela będą prawdopodobnie skupiać się na organizacji wewnątrz lokalu. Warto dopasować więc lokal do planowanych przez Was atrakcji. Dlatego polecam znaleźć taki, który ma np. osobne pomieszczenie na strefę zabaw dla dzieci, miejsce przeznaczone na fotobudkę czy strefę chillout.
- Godzina ślubu – najczęściej wybierana przez pary młode godzina ślubu to 16 lub 17. W przypadku ślubu jesienią trzeba zastanowić się czy chcecie, by ceremonia kończyła się jeszcze gdy jest jasno, czy nie jest to dla Was priorytetem. Jest to szczególnie ważne, gdy marzycie o krótkiej sesji po ceremonii w świetle zachodzącego słońca. Wtedy trzeba dopasować godzinę ślubu sprawdzając, o której w danym dniu i w danym miejscu zachodzi słońce. Uwaga także na zmianę czasu!
- Ceremonia plenerowa – jako konsultantka ślubna jestem ogromną zwolenniczką organizacji ślubów w plenerze przez cały rok. Jednak by taką ceremonię zorganizować, potrzeba odpowiedniego przygotowania. Na swoim koncie mam górski ślub plenerowy w styczniu. Dlatego uważam, że jesień jest odpowiednią porą na organizację ślubu w plenerze. Ale pod warunkiem zaplanowania co zrobić, gdy pogoda nie będzie chciała tego dnia z nami współpracować.
- Organizacja first looku – pary młode coraz częściej wybierają efektowne pierwsze spotkanie w strojach ślubnych. Najczęściej odbywa się w zaaranżowanym miejscu gdzieś w ogrodzie lokalu, na pomoście przy jeziorze, czy w lesie. W przypadku jesiennego ślubu może okazać się, że trzeba będzie ustalić plan awaryjny, gdyby zamiast słońca w parku, miał być ogromny deszcz. W końcu mało która panna młoda chce zmoknąć przed ceremonią.
- Zdjęcia ślubne jesienią – i znowu wszystko zależy od pogody. Jeśli planujecie pozowane zdjęcia z gośćmi, do tego plener w dniu ślubu i zdjęcie grupowe po ceremonii, to może okazać się, że nie wszystko pójdzie według planu. Dlaczego? Jeśli po wyjściu z kościoła będzie już ciemno, nie uda się zrobić zdjęć przed kościołem. Ale może na sali jest możliwość ustawienia wszystkich gości i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W przypadku pleneru może okazać się, że wystarczy zrobić kilka zdjęć wewnątrz lokalu. Czasami wnętrza lokali są na tyle atrakcyjne, że świetnie grają na zdjęciach. Wiadomo, że to nie to samo co fotografie o zachodzie słońca, ale nadal macie szanse na pamiątkowe zdjęcia z emocjami w tle. Na te wszystkie punkty awaryjne trzeba odpowiednio zaplanować czas w scenariuszu dnia ślubu. I ustalić szczegóły z fotografem ślubnym.
- Strefy chilloutowe – jeśli chcecie zaaranżować je na dworze, to trzeba zaplanować dokładnie miejsce, najlepiej zadaszone, z możliwością postawienia nagrzewnic. Polecam również pozostawić w strefach chilloutowych mnóstwo ciepłych koców.
- Atrakcje – jeśli się na nie zdecydujecie, polecam wybrać takie, które odbywać się będą wewnątrz lokalu. Jeżeli marzą Wam się zdjęcia z zimnymi ogniami lub tort na zewnątrz, to jest możliwość ich organizacji nawet w chłodny jesienny wieczór. Ale trzeba się nastawić, że pogoda może te plany popsuć.
- Menu – uwielbiam sezonowość w kuchni i dlatego uważam, że wesele jesienią powinno zawierać menu dopasowane do tej pory roku. Jesień daje nam grzyby, jabłka, gruszki, śliwki, orzechy, etc. które można świetnie wpleść w posiłki podawane na weselu. Dzięki temu będzie to dodatkowo podkreślać jesienny charakter przyjęcia. Polecam także nie zapominać o jesiennych hitach, takich jak dyniowe latte, kawa korzenna, herbaty rozgrzewające z cynamonem. One także mogą wystąpić na jesiennym przyjęciu ślubnym.
Pomysły na jesienne dekoracje
Szukając inspiracji na jesienne wesele chciałam pokazać Wam różne jej oblicza. Dlatego zobaczcie, jakie przygotowałam dla Was inspiracje na jesienne dekoracje sali weselnej.- Kolorystyka jesiennego wesela – bogactwo jesiennych kolorów – od wrzosów i śliwek, po jesień w ciepłych odcieniach beżu i rudości idealnie pasujących do wesel w stylu boho. Nie może też zabraknąć kolorów tradycyjnie kojarzonych z jesienią – czerwieni i pomarańczy. Polecam także wybrać dodatki złote lub miedziane, które uzupełnią stylizacje.
- Styl na ślubie jesienią – jesienne wesela nie muszą być tylko w stylu boho czy rustykalnym. Uwielbiam przełamywać konwencję i stawiam na wesele glamour w jesiennej odsłonie.
- Motyw jesienny – często wykorzystywanym motywem na jesiennych ślubach są liście, gałązki czy dynie.
Inspiracje na jesienne dekoracje sali weselnej:
- W jesiennych stylizacjach mogą pięknie zagrać gałązki czy nawet całe aranżacje przypominające drzewa, a nawet mech czy liście.
- Polecam do dekoracji jesiennych wykorzystać np. różnego rodzaju trawy, w tym pampasowe, które nadal królują na weselnych przyjęciach.
- Świetnie pasują do jesiennej stylizacji, np. owoce czy orzechy, kasztany, żołędzie, czerwone jarzębiny i inne tego typu dodatki.
- Dynie to symbol jesieni, dlatego także i one mogą świetnie wpasować się na jesienne śluby.
- Wrzosy bardzo pasują do jesiennych przyjęć, a obecnie można znaleźć wiele ich rodzajów w bogatej kolorystyce.
- Jesienne kwiaty, takie jak np. dalie, kantadeski, astry, cynie, mikołajki, hortensje czy też chryzantemy, które mają obecnie tyle nowych odmian w ogóle niekojarzących się ze świętem zmarłych. Możemy użyć też przeróżnych gatunków suszu od lnu czy miechunki poprzez kwiatostany jeżówki, czy limonium i kraspedię.
- Na jesiennych weselach dobrze jest postawić na światło – sprawdzają się zarówno świece, girlandy żarówkowe jak i oświetlenie architektoniczne, które tworzy atmosferę w miejscu przyjęcia.
- Polecam zadbać o elementy dekoracyjne takie jak obrusy, serwety, a nawet krzesła pasujące do stylizacji.
Zaproszenia na wesele jesienne
Papeteria ślubna jest dodatkiem, który tworzy wraz z dekoracjami spójną całość. Dlatego lubię, gdy zaproszenia są zapowiedzią tego, co goście otrzymają na weselu. Ważne, aby odpowiadały stylem i nawiązywały do klimatu, jaki planujemy zorganizować na przyjęciu. Jakie powinny być jesienne zaproszenia ślubne?- Kolorystyka jesiennych zaproszeń ślubnych powinna nawiązywać do odcieni, które wybierzecie na weselu,
- Warto postawić na dobrą jakość papieru.
- Polecam wykorzystać zaproszenia kaligrafowane – możecie poszaleć z kolorystyką tuszów wykorzystanych do tworzenia Waszych zaproszeń.
- Świetnie sprawdzają się wszelkie monogramy czy personalizowane ozdobniki, które wyróżnią Waszą papeterię ślubną.
- Polecam dodatki takie jak jedwabne wstążki dodane do zaproszeń, chwosty czy lak, który występuje we wszystkich kolorach.
- Dobrym pomysłem jest zainwestować w koperty z pięknym wnętrzem, które dodają szyku i elegancji.