ślub symboliczny
Miesiąc temu – w pierwszym wpisie o ślubach symbolicznych – wyjaśniłyśmy Wam między innymi, czym jest taka ceremonia, kto może zawrzeć taki ślub, a także kto może go udzielić. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć trochę więcej o przebiegu ślubu symbolicznego. Poniżej opisujemy najważniejsze elementy, które zazwyczaj znajdują się w scenariuszu takiej ceremonii. Nie znaczy to jednak, że musicie ująć je wszystkie, że nie możecie dodać swoich własnych, ani, że nie można zrobić tego w sposób całkowicie odmienny! Pamiętajcie – największą zaletą ślubów symbolicznych jest to, że może on wyglądać dokładnie tak jak Wy to sobie wymyśliliście.

Rozpoczęcie ceremonii i orszak

W przypadku ślubu symbolicznego nie ma żadnych ograniczeń co do muzyki, wejścia pary młodej itd., – wykorzystajcie to! Rozpocznijcie ceremonię w wyjątkowy sposób – ogranicza Was tylko wyobraźnia. – Wybierzcie wyjątkową muzykę, efektowną i dla Was ważną. Możecie poprosić o zagranie czy zaśpiewanie któregoś z gości, możecie wybrać jakiś bardzo oryginalny instrument, a nawet zaplanować „akcję muzyczną” w stylu „To właśnie miłość”. – Zaplanujcie piękne wejście. Rozbudujcie orszak weselny i dodajcie do niego akcenty, która są dla Was ważne, np. wejście z ulubionym czworonogiem, zwariowany taniec druhen i drużbów, podjazd pana młodego rowerem itd. – Możecie wybrać oryginalną porę rozpoczęcia ceremonii. Kto powiedział, że ślub musi się odbyć na samym początku wesela? Równie dobrze możecie rozpocząć świętowanie od późnego obiadu, a ceremonię zaplanować na czas zachodu słońca, a nawet wieczór.

Otwarcie ceremonii

Ceremonia rozpoczyna się przywitaniem wszystkich gości przez celebranta lub przez Was samych. Warto powiedzieć kilka słów, dlaczego się tu spotkaliście, że cieszycie się mając wszystkich przy sobie itd. Możecie umieścić tu także podziękowania dla zebranych i wspomnienie osób, które nie mogły przybyć lub które już nie żyją.

O młodej parze

To ta część ceremonii, którą najlepiej pisać od podstaw dla każdej konkretnej pary. Prowadzi ją zazwyczaj celebrant. W tym miejscu warto powiedzieć jak się poznaliście, jak doszło do oświadczyn, co w sobie kochacie, co cenicie. Tutaj także świetnie sprawdzą się zabawne anegdotki czy opowiedzenie o najpiękniejszych wspólnych wspomnieniach młodej pary.

Przemówienia

Doskonałym uzupełnieniem ślubu symbolicznego są przemówienia wybranych gości – zazwyczaj druhny i drużby. Oni także mogą sobie w tym momencie trochę pożartować, należy jednak pamiętać, że jest to przemówienie w takcie ceremonii zaślubin, a nie w trakcie przyjęcia, gdy goście mają przed sobą kieliszki napełnione alkoholem – poczucie humory jest wskazane, ale lepiej z nim nie przesadzić 😉 Warto zwrócić uwagę, aby osoby te wiedziały, o czym będzie mówić celebrant w części „O młodych”, aby anegdotki i informacje się nie powtarzały. Fot. ELMERO

Przemowa na temat małżeństwa

To taki moment, w którym mistrz ceremonii może powiedzieć kilka słów o tym, czym jest małżeństwo, co jest w nim cenne, jakie mogą się zdarzyć trudności i jak najlepiej je rozwiązywać. Można użyć jakieś ciekawej metafory, czy pięknego cytatu lub fragmentu wiersza.

Przysięga

To chyba najważniejsza część ceremonii symbolicznej. Całość rozpoczyna celebrant prosząc wszystkich gości o powstanie i mówiąc kilka uroczystych zdań o tym, czego świadkami będą wszyscy za chwilę. Następnie Para Młoda składa sobie wzajemne przyrzeczenia. Jeśli chcecie możecie wybrać gotową przysięgę, napisać własną lub nawet odczytać sobie wzajemnie specjalnie przygotowane listy.

Wymiana obrączek

Bezpośrednio po wymianie przysiąg następuje wymiana obrączek. Jest to bardzo krótki fragment ceremonii. Treść wypowiadanej formułki można spersonalizować podobnie jak przysięgę. Można włączyć do tego punktu np. wybrane dziecko, które poda obrączki parze młodej.

Pocałunek

No to chyba wiadomo … 😉

Dodatkowy element symboliczny

Niektóre pary decydują się w tym momencie na dodatkowy element symboliczny, np. zapalenie świecy lub zasadzenie drzewa. My przyjmujemy zasadę, że jeśli jest jakaś czynność, która jest dla młodej pary autentycznie ważna w takiej właśnie chwili, to włączamy ją do ceremonii, ale odradzamy włączanie tego punktu „na siłę”, gdyż nie wypada on autentycznie.

Podpisanie symbolicznego aktu małżeństwa

Bardzo dobrze jest przygotować uroczysty, symboliczny akt zaślubin, który podpisze para młoda i świadek ze świadkową. Oczywiście dokument ten nie ma żadnej mocy prawnej, ale jest cenną pamiątką, dlatego warto zadbać, aby był pięknie zaprojektowany i wydrukowany oraz włożony do eleganckiej oprawy. Fot. ELMERO

Zakończenie i przedstawienie nowej rodziny

W tym momencie nie pozostaje już nic innego jak krótkie zakończenie, podziękowanie gościom za przybycie oraz uroczyste przedstawienie nowej rodziny, np. „Panią i Pana Kowalskich”. Oczywiście prawie zawsze goście zapewnią w tym miejscu uroczyste owacje ;).

Wyjście

Podobnie jak wejście Pary Młodej tak i wyjście warto zaplanować w sposób wyjątkowy. Wybierzcie piękną muzykę i przygotujcie płatki kwiatów, wstążkowe różdżki lub baloniki. Fot. ELMERO

Życzenia

Zazwyczaj bezpośrednio po ceremonii następuje czas na życzenia gości. Zaplanujcie wcześniej gdzie mają się one odbyć i naturalnie przejdźcie w tym momencie w to miejsce – goście pójdą za Wami i unikniecie tego niezręcznego momentu, gdy ślub dobiega końca, a goście nie wiedzą co ze sobą zrobić J   Jeśli uwzględnicie w scenariuszu ceremonii wszystkie powyższe punkty, Wasz ślub powinien trwać około 15-20 minut. Nie bójcie się jednak zmieniać zaproponowanego przez nas porządku – to ma być jeden z najważniejszych momentów w Waszym życiu, zaplanujcie go więc tak, jak się Wam wymarzył.  

Rozmowa Gosią i Kubą

Jak wspomniałyśmy, coraz więcej par decyduje się na ślub symboliczny. Ostatni zorganizowałyśmy we wrześniu 2017 roku dla Gosi i Kuby. Poprosiłyśmy małżonków o krótki wywiad. CC: Dlaczego zdecydowaliście się na ślub symboliczny? GiK: Kiedy przyszło do organizacji naszego ślubu wiedzieliśmy tylko, że nie chcemy ślubu kościelnego. Zorganizowanie ślubu cywilnego w miejscu, które wybraliśmy okazało się niemożliwe. I wtedy przypomnieliśmy sobie, że rok wcześniej braliśmy udział w ceremonii humanistycznej naszych przyjaciół. Postanowiliśmy spróbować. CC: Jak zareagowali Wasi bliscy na informację, że bierzecie ślub symboliczny? GiK: Nie ukrywamy, że wytłumaczenie naszym rodzinom na czym polega ceremonia i dlaczego akurat się na tę opcję zdecydowaliśmy było nie lada wyzwaniem. Praktycznie do samego końca docierały do nas sceptyczne głosy z różnych stron. Jednak sama ceremonia, to jak była dopasowana do nas, intymna i osobista sprawiło, że i my i wszyscy nasi goście byliśmy wzruszeni, ale też rozbawieni. CC: Czy skorzystaliście z możliwości spersonalizowania ceremonii? GiK: Tak, niezwykłą wartość miała dla nas możliwość współtworzenia scenariusza ceremonii oraz wybrania własnych przysiąg. Mimo, że mieliśmy wgląd w tekst to Ania (przyp.: mistrzyni ceremonii z Czyni Cuda) zadbała o to, żebyśmy mieli element niespodzianki. Wypełniliśmy krótkie ankiety o tym jak się poznaliśmy, co w sobie cenimy itd. Nie znaliśmy nawzajem swoich odpowiedzi i nie wiedzieliśmy, co wykorzysta Ania w części „O parze młodej”. CC: Jakie są Wasze i waszych bliskich odczucia PO ceremoni? GiK: Do tej pory słyszymy mnóstwo ciepłych słów na temat naszego ślubu, a my polecamy ceremonię humanistyczną wszystkim parom które chcą żeby ten dzień był w 100% ich i o nich. CC: Dziękuję za rozmowę.   Kasia Czerny-Nowak – konsultantka ślubna Czyni Cuda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *