Idziecie na ślub i prezent na wesele spędza Wam sen z powiek? Nie wiecie jaki upominek ślubny wybrać dla swoich przyjaciół? A może szukacie informacji co zamiast kwiatów na wesele? Zapraszam na blog po porady. Jako wedding plannerka z wieloletnim doświadczeniem wiem, jak mogę Wam pomóc.

Ślubny prezent czyli czym obdarować nowożeńców

Jako konsultantka ślubna wiele razy widziałam przeróżne prezenty na ślub. W tym artykule pokażę Wam nie tylko jakie upominki możecie kupić nowożeńcom, ale i w jaki sposób znaleźć dla nich prezent idealny. Wiadomo, że na wesele nie idzie się z pustymi rękami. Ale czasy, gdy młodych obdarowywano pościelą czy ręcznikami dawno minęły. Dzisiaj nowożeńcy często mają już za sobą wiele lat wspólnego życia, zatem prawdopodobnie mają już dobrze wyposażony dom w przeróżne sprzęty. Jakie zatem kupić prezenty na ślub? Poniżej przedstawiam pomysły na dobrze dobrany upominek ślubny dla nowożeńców.

Tradycyjne prezenty dla nowożeńców

Do tej grupy należą te, które mają być niejako pamiątką z dnia ślubu. Cechuje je jakość wykonania i tradycja obdarowywania nimi parę młodą. Najczęściej wybierane są np.: kryształowe szkliwo (kieliszki czy szklanki do drinków) ozdobne akcesoria do wina, zestawy do przygotowywania drinków, porcelanowe zastawy obiadowe czy kawowe, etc. Na rynku znajduje się wiele firm, które od lat proponują zestawy takich prezentów dla nowożeńców. Np.: porcelana z Rosenthal, porcelana z Ćmielowa, kryształy z Krosna czy z Huty Julii.

Pieniądze

Czyli jedna z najpopularniejszych form obdarowywania młodych i nierzadko najbardziej preferowana. Od lat na grupach ślubnych emocje wzbudza pytanie “ile pieniędzy należy dać nowożeńcom” i nadal nie ma na nie jednej, właściwej odpowiedzi. Dlatego skupię się na tym nie ile, ale jak należy obdarować młodych gotówką. Nie jestem zwolenniczką dawania pieniędzy wewnątrz koperty z zaproszeniem na ślub, którą dostało się od pary młodej. Uważam, że warto znaleźć inny sposób na podarowanie gotówki. Polecam poszukać personalizowanych kartek z życzeniami, które pomogą złożyć życzenia w ciekawej formie, a do tego schowają cenny podarek (np.: fabrykamalegodizajnu.pl). W internecie znajdziecie także bardziej nowoczesne formy, w które schowacie gotówkę – np. drewniane personalizowane pudełka na pieniądze lub nowoczesne skarbonki. Prezenty z listy prezentów Najrzadziej spotykany na polskim rynku rodzaj prezentów, czyli te które para młoda wybrała i przedstawiła gościom w formie listy prezentów. Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej para młoda wybiera z 2-3 sklepów konkretne upominki o różnej wartości. Goście mogą wybierać pojedyncze prezenty lub składać się w wiele osób na jeden. Dodatkowym plusem jest to, że taka lista może być koordynowana przez te sklepy. Lista prezentów jest z pewnością najlepszą opcją, bo goście dostają konkretne informacje czego potrzebuje para młoda. Niestety, ta forma nie jest nadal popularna na naszym rynku ślubnym. W mojej wieloletniej karierze widziałam tylko kilka razy młodych, którzy korzystali z gotowych list prezentów.

Spersonalizowane pamiątkowe prezenty

Takie, które mają przypominać młodym o dniu ślubu. Do takich upominków ślubnych zaliczam wszelkie personalizowane kubki (np.: zestaw kubków Mąż i Żona) czy kieliszki dla młodych, plakaty z wizerunkiem nowożeńców zamówione u artysty, plakaty obrazujące układ planet w dniu ślubu, plakaty ślubne (np.: Love Map czy w formie minimalistycznej, spersonlizowanej grafiki). W przypadku tego typu prezentów zawsze proponuję umiar. O ile kubki do kawy mogą być trafionym prezentem, o tyle wielki obraz olejny może wprawić młodych w zakłopotanie. Dobrze jest zamawiając cokolwiek, co ma wisieć na ścianie u nowożeńców, upewnić się, że będzie to pasować do wnętrz i gustu młodych.

Jak wybrać najlepszy prezent na wesele dla młodej pary

Dobrym prezentem dla nowożeńców będzie podarowanie im wspomnień. Co to znaczy? Idealnie, jeśli prezent na wesele będzie nie tylko materialny, ale może również być przeżyciem dla pary młodej, nowym doświadczeniem czy chwilą spędzoną tylko we dwoje. To są prezenty na ślub z kategorii bardzo osobistych, przemyślanych i wymagających doskonałego przygotowania. Dlatego najczęściej sięgają po nie osoby najbliższe parze młodej.

Jak wybrać wyjątkowy ślubny prezent? Trzeba przemyśleć kilka kwestii.

 • Zainteresowania młodych – idealnie dobrany prezent na wesele uwzględnia to jak czas wolny spędzają młodzi, czym się interesują, co lubią robić razem. Może to być wspólna wędrówka po górach, czytanie kryminałów czy sporty ekstremalne. Ważne, by spróbować znaleźć wspólne zainteresowania, by prezent cieszył oboje nowożeńców.
 • Możliwości wykorzystania prezentu – jeśli nowożeńcy nie mieszkają w danym mieście czy w Polsce, trudno im będzie cieszyć się wykupionym voucherem na zabiegi w SPA czy kolacją we dwoje. Chyba, że znacie datę kolejnej wizyty w Polsce i możecie mieć pewność, że prezent się nie zmarnuje.
 • Budżet – prezent nie ma być drogi, a przemyślany. Tylko idealnie dobrany do nowożeńców upominek będzie ich cieszył. Dlatego najpierw warto poszukać co może spodobać się nowożeńcom, a następnie warto ustalić budżet. Jeśli młodym marzy się drogi prezent, to może warto połączyć siły i w kilka osób spełnić to marzenie?
Przykłady upominków na wesele, które mogą być zarówno głównym prezentem na ślub lub dodatkiem:
 • masaż we dwoje,
 • voucher na romantyczną kolację,
 • weekend w spa,
 • album na zdjęcia,
 • voucher na sesję u fotografa do wykorzystania np. na 1 rocznicę ślubu,
 • lot balonem lub przelot samolotem nad górami,
 • weekend w ciekawym miejscu, np. domki na drzewach.

Co zamiast kwiatów na ślub – inspiracje

Kwiaty wręczane młodym podczas życzeń mają swoich zwolenników. Ale są i takie pary, które nawet w zaproszeniach zaznaczają, by tych kwiatów nie przynosić. Chociaż wydaje się to trudnym zadaniem, zobaczcie, co zamiast kwiatów na ślub można wręczyć nowożeńcom wraz z życzeniami cudownego nowego życia.

Alternatywa dla kwiatów na ślub:

 • Alkohole – polecam wybierać alkohole w sklepach specjalistycznych, bo nierzadko dostaniecie dobrą jakość za niewiele większe pieniądze od marketowych propozycji. Ciekawą opcją są również personalizowane pudełka na alkohol, które mogą być wygrawerowane i stanowić elegancki dodatek do głównego prezentu.
 • Słodkości – czekoladowy telegram, wykwintne czekoladki czy kosz słodkości ucieszy z pewnością niejedną parę młodą.
 • Książki – najlepiej wybierać dopasowane do zainteresowań pary młodej i koniecznie umieścić dedykację na pamiątkę. Fajnie sprawdzają się pięknie wydane albumy np. ze sztuką, architekturą, fotografią.
 • Losy na szczęście, np. kupon Lotto, zdrapki. I oczywiście z życzeniami wygranej 🙂
 • Akcje charytatywne – niekiedy młodzi proszą o włączenie się w daną akcję np.: kupno przyborów szkolnych dla domów dziecka czy karmy dla zwierząt do lokalnego schroniska. Ważne, by zakupić to, co konkretnie jest na liście od danej placówki.
 • Rośliny – możecie obdarować młodych roślinami, szczególnie gdy para młoda interesuje się ogrodnictwem lub kolekcjonuje kwiaty doniczkowe. Na jednym z wesel widziałam jak para młoda otrzymała od gości piękne drzewo oliwne. Innym razem fani ogrodnictwa dostali rzadkie sadzonki, które potem zasadzili przed domem.

Wybór odpowiedniego upominku ślubnego nie należy do łatwych. Ale wystarczy włożyć w te poszukiwania trochę serca i czasu, by zaskoczyć młodych. Polecam poszukać niesztampowych rozwiązań gdy znacie dobrze młodych. A gdy nie do końca wiecie jaki jest gust nowożeńców, to polecam albo pójść w totalną klasykę prezentów, albo obdarować młodych gotówką zapakowaną w oryginalne, spersonalizowane opakowanie.

_

Jako wedding plannerka pomagam swoim parom odpowiednio przygotować zaproszenia ślubne dbając o to, by znalazły się w nich informacje o preferowanych prezentach. To jedno z wielu zadań konsultantki ślubnej, które bardzo ułatwia kwestię prezentów obu stronom. Jeśli i Wam zależy na dobrze przygotowanym ślubie i weselu, zapraszam do mnie. Przekonajcie się, że Agata Czyni Cuda 🙂