Co zamiast kwiatów? Praktyczne wskazówki dla pary młodej
Coraz więcej par decyduje się na odejście od tradycji otrzymywania weselnych kwiatów. Dlaczego? Powód jest prosty – kilkadziesiąt bukietów po kilku dniach usycha i nie przynosi już nikomu żadnej radości. Pieniądze, które były na nie przeznaczone można spożytkować w lepszy sposób – pomagając innym. Jak się do tego przygotować?

Zbiórka charytatywna podczas wesela – krok po kroku

Jeśli decydujecie się na zorganizowanie pomocy, musicie pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ominięcie jednej z nich może doprowadzić do tego, że zbiórka się nie uda lub będzie po prostu… nieefektywna.

Komu chcecie pomóc?

Przede wszystkim, zastanówcie się komu chcecie pomóc. Waszym pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej organizacji. Domy dziecka, hospicja, szpitale, schroniska… wiele miejsc czeka na to, aż ktoś wyciągnie do nich pomocną dłoń. Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji: Fundacja Gajusz Pomaga przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom, oraz ich rodzinom. Udostępnia specjalne, zaplombowane puszki na datki. Wysyła również swoich wolontariuszy, którzy pomagają podczas zbierania darowizn. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci Podopiecznymi hospicjum są nieuleczalnie i przewlekle chore dzieci. Fundacja oferuje dwie opcje pomocy dedykowane nowożeńcom. Pierwszą z nich jest zorganizowanie zbiórki i przelanie zebranych datków na ich konto bankowe. W zbiorze datków do puszek mogą Was też wesprzeć wolontariusze. Drugą opcją jest skorzystanie z usług fotografa, który całość swojego honorarium przeznaczy na działania fundacji. WWF To jedna z największych na świecie organizacji, której misją jest ochrona środowiska naturalnego. Możecie jej pomóc, wpłacając darowiznę na konto lub prosząc gości weselnych o to, aby podarowali Wam adopcję jednego ze zwierząt, znajdujących się pod ich opieką. UNICEF To organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Finansuje szczepionki, buduje szkoły, pomaga w sytuacjach klęsk żywiołowych. Organizuje akcję “Prezent bez pudła” – po wejściu na stronę akcji istnieje możliwość wyboru rodzaju prezentu, który bezpośrednio trafia do potrzebujących dzieci. Kupujący otrzymuje certyfikat, który może podarować wybranej osobie. Fundacja Pomocy Dzieciom Happy Kids Prowadzi Rodzinne Domy Dziecka, zajmujące się pomocą dzieciom rodziców, którym odebrano prawa rodzicielskie. Datki mogą być zebrane w postaci darowizn, przyborów szkolnych lub artykułów potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu fundacji. Hospicjum dla Dzieci Alma Spei Zapewnia specjalistyczną pomoc domową nieuleczalnie chorym dzieciom. Organizuje akcję “Ślub z sercem” w ramach której możecie zebrać fundusze, które później zostaną przeznaczone na zapewnienie opieki medycznej chorym dzieciom i spełnienie ich marzeń. Stowarzyszenie Wiosna Organizuje Akademię Przyszłości dedykowaną dzieciom z trudnych środowisk i Szlachetną Paczkę, która pomaga osobom najbardziej potrzebującym. W ramach akcji “Ślub pełen miłości” możecie wspomóc jeden z tych programów poprzez zbieranie datków na ślubie do specjalnej puszki. Fundacja Mam Marzenie Pomaga spełniać marzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Akcja “Zamień kwiaty na Marzenia” polega na tym, że podczas wesela, datki są zbierane do specjalnej puszki lub za pośrednictwem wolontariusza Fundacji. Możecie sami wybrać dziecko, którego marzenie zostanie dzięki nim spełnione. Bal Agatki dla Fundacji Mam Marzenie – fot. Bauaban Fotografia Ślubna

Jak chcecie pomóc?

Drugie ważne pytanie, na które musicie sobie odpowiedzieć brzmi: “Jak możemy pomóc?”. Wiele osób nie sprawdza jaka pomoc będzie w stanie najlepiej poprawić trudne położenie osób potrzebujących. To sprawia, że dary mogą niekoniecznie być zbieżne z ich prawdziwymi potrzebami. Dlatego najlepiej będzie, jeśli bezpośrednio zapytacie samych zainteresowanych lub opiekujące się nimi organizacje. Najczęściej pomoc w ramach zbiórek weselnych polega przede wszystkim na wsparciu finansowym lub przekazaniu konkretnych przedmiotów takich jak przybory szkolne i rzeczy codziennego użytku (pościel, ręczniki, kosmetyki, żywność itd).

Informacje dla gości weselnych

Po tym jak już wiecie komu i jak, pozostaje Wam poinformować gości weselnych o Waszej decyzji. Najlepiej będzie, jeśli zrobicie to już w momencie wysyłania zaproszeń, dopisując na nich informację typu: „Pragniemy wspólnie z Wami pomóc …. . Zamiast kwiatów prosimy więc o przyłączenie się do zbiórki na ten szczytny cel.” „Miłą alternatywą dla kwiatów będzie datek na rzecz … .” „Będziemy zaszczyceni, jeśli zamiast kwiatów zdecydujecie się razem z nami pomóc …. w postaci datku.” „Chcielibyśmy poprosić o … dla …. zamiast kwiatów. Będziemy wdzięczni za każdą cegiełkę dołożoną do naszej zbiórki.” Pamiętajcie o tym, żeby uwzględnić w niej cel organizowanej przez Was zbiórki i jasno określić co dokładnie będziecie zbierać. Wskażcie też osobę, która będzie odpowiedzialna za przyjmowanie datków. Jeśli na Waszym weselu pojawi się wolontariusz, również wspomnijcie o tym na zaproszeniach. Bal Hani dla Fundacji Mam Marzenie – fot. Siostry Wosiak

Garść praktycznych porad

– Ze względu na to, że informacja o zbiórce charytatywnej powinna pojawić się już na zaproszeniu weselnym, warto przemyśleć sprawę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Najlepiej będzie, jeśli skontaktujecie się z wybraną organizacją i ustalicie wszystkie niezbędne szczegóły jeszcze przed zamówieniem zaproszeń czyli kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. – Jeśli zdecydowaliście się na zbieranie datków do specjalnej puszki dostarczonej przez organizację, wyznaczcie osobę odpowiedzialną za tę funkcję. Może nią być ktoś z rodziny lub Wasz świadek. Wiele organizacji oferuje też pomoc wolontariuszy – może warto z niej skorzystać? – W sytuacji, gdy zbiórka będzie obejmowała przedmioty (np. przybory szkolne) wyznaczcie odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Tak, aby Wasi goście nie mieli wątpliwości co do tego, gdzie powinni je położyć. – W przypadku osób starszych tego typu rozwiązanie może być nowością. Dlatego warto po wysłaniu zaproszenia skontaktować się z nimi telefonicznie i zaproponować Wasze wsparcie, jeśli forma zbiórki może sprawić im kłopot.